ZESTAW POCZĄTKUJĄCEGO BASISTY

Choć jeszcze niedawno gitary basowe były postrzegane głównie jako instrument służący do tworzenia tła dla reszty zespołu, dziś wiele osób zaczyna się nimi interesować bardziej w celu grania na niej partii solowych i riffów zapadających w pamięć. To bardzo dobrze, bowiem już basiści tacy jak John Paul Jones z Led Zeppelin udowodnili, że gitara basowa doskonale sprawdza się nie tylko na trzecim planie, ale często także na pierwszym. Wybór pierwszego instrumentu nie jest łatwy, szczególnie dla osoby, która nie dysponuje zbyt pokaźnym budżetem, a należy pamiętać, że do grania będzie nam potrzebna nie tylko gitara, ale także nagłośnienie i akcesoria. Od czego zacząć?

GITARA BASOWA

Gitara basowa dla początkujących nie musi być droga aby posiadała zadowalające brzmienie i komfort podczas gry, czego dowodem są niektóre instrumenty firm takich jak Cort czy Epiphone. Zanim jednak zabierzemy się za zakupy, powinniśmy sprecyzować brzmienie które nas interesuje. Podstawą brzmienia instrumentu sa przetworniki, a te występują w dwóch wariantach – single coil oraz humbucker. Jeśli zależy nam na tłustym, mięsistym brzmieniu, wówczas najlepszym wyborem będzie gitara wyposażona przetworniki typu humbucker. Dodatkowo jeśli chcemy w przyszłości wzbogacić swój dźwięk o mocny przester, taki instrument bardzo dobrze go zniesie, ponieważ przetworniki tego typu zostały zaprojektowane do łączenia z przesterami. Jeśli jednak preferujemy jaśniejsze i bardziej klarowne brzmienia, warto rozważyć zakup gitary zaopatrzonej w przetworniki typu single coil. One również mogą być łączone z przesterami, jednak jeśli taki efekt będzie zbyt mocny, w dźwięku mogą pojawić się szumy i nieczystości. Odwiedzając sklep muzyczny warto pamiętać, że mamy możliwość ogrania gitary przed zakupem, a jeśli nie potrafimy grać, warto przynajmniej usiąść z instrumentem i chwycić gryf w celu upewnienia się, czy jest on wygodny. Jeśli gitara basowa dla początkującego została wybrana, czas na dalsze zakupy.

NAGŁOŚNIENIE I AKCESORIA

Na gitarze basowej możemy grać bez żadnego nagłośnienia i wielu gitarzystów praktykuje ten sposób zwłaszcza nocą, kiedy chcą grać cicho, bez ryzyka przeszkadzania domownikom. Wówczas bez problemu możemy uczyć się grać, jednak jeśli chcemy wyciągnąć z instrumentu to co najlepsze, czyli jego brzmienie, niezbędne będzie odpowiednie nagłośnienie. Jest kilka rodzajów nagłośnienia gitary basowej, przy czym najpopularniejszym sprzętem jest combo basowe, nazywane potocznie piecem. Combo składa się ze wzmacniacza i wbudowanego głośnika, dzięki czemu wystarczy podłączyć do niego instrument i zacząć grać. Dobrej jakości piec na początek dostaniemy już w okolicach czterystu złotych, co nie jest wygórowaną ceną biorąc pod uwagę fakt, że może nam on służyć przez długie lata. Jeśli szukamy nagłośnienia do ćwiczeń w domu, w zupełności wystarczy nam piec z głośnikiem o przekątnej ośmiu cali oraz o mocy 15W. Na pierwszych zakupach warto także zdecydować się na zakup tunera do nastrojenia gitary. Na początku nie będziemy w stanie nastroić swojego instrumentu na słuch, a stroić należy przed każdą grą. Tuner pozwoli nam to zrobić nawet jeśli nigdy nie stroiliśmy gitary, a cena takiego urządzenia jest bardzo niska, bo dostaniemy go już za około 30 złotych. Choć gitara basowa ma już założone struny, jednak możemy rozważyć zakup nowego zestawu, tak na wszelki wypadek gdyby któraś ze strun pękła. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ struny do gitary basowej są bardzo wytrzymałe i pękają bardzo rzadko.