PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE GITARY BASOWEJ

Gitara basowa często kojarzona jest z instrumentem za pomocą którego muzycy tworzą tło dla pozostałych instrumentów takich jak gitara elektryczna, keyboard, czy dla wokalistów. Prawda jest jednak taka, że choć gitara basowa rzeczywiście jest najczęściej używana jako instrument rytmiczny, wielu basistów znajduje sposoby na to aby być w centrum uwagi i nie stać w cieniu pozostałych muzyków w zespole. Aby wyjść z cienia należy pamiętać o tym, że sekcja rytmiczna nie musi być nudna i monotonna, ponieważ jako basiści sami możemy tworzyć kreatywne riffy na których będzie opierała się kompozycja, czego przykładem może być utwór ‘Black Dog” z repertuaru zespołu Led Zeppelin, gdzie to właśnie basista John Paul Jones stworzył kultowy riff, na którym opiera się utwór. Oczywiście zanim zaczniemy tworzyć riffy, wcześniej musimy wejść w posiadanie gitary basowej i nauczyć się podstaw gry. Gitara basowa na początek nie musi być droga aby mogła cieszyć nas swoim brzmieniem i wykonaniem, jednak należy wiedzieć jakie są różnice w poszczególnych rodzajach tego instrumentu, ponieważ z taką wiedza łatwiej będzie nam wybrać doskonały model dla nas.

PRZETWORNIKI I STRUNY

Zanim wybierzemy się na zakupy do sklepu muzycznego, powinniśmy ustalić jakie gatunki muzyczne podobają nam się najbardziej i które z nich chcemy grać w przyszłości. Wówczas warto kierować się tym jakie przetworniki posiadają konkretne modele. Jeśli preferujemy ciężkie, rockowe i metalowe brzmienia, warto wybrać instrument wyposażony w przetworniki typu humbucker. Z natury pozwalają one wybrzmieć ciemnym, mięsistym brzmieniem, a dodatkowo bardzo dobrze komponują się z efektami typu distortion czy overdrive, które odpowiedzialne sa za to ostre, agresywne brzmienie. To jak zabrzmi gitara basowa zależy również od tego w jaki sposób ją ustawimy. Jeśli będziemy grać po przełączeniu na przetwornik przy gryfie, dźwięk będzie mięsisty, ciemny i tłusty. Jeśli jednak wybierzemy przetwornik przy mostku, brzmienie rozjaśni się, będzie bardziej dynamiczne i zadziorne. Do tego należy pamiętać, że gitara basowa wyposażona jest w potencjometry odpowiedzialne za głośność oraz barwę dźwięku, dzięki którym również możemy w bardzo dużym stopniu wpływać na charakter brzmienia. Bardzo popularne sa również gitary wyposażone w przetworniki typu single coil. Brzmią one znacznie jaśniej i klarowniej i również mogą być łączone z efektami, jednak jeśli ustawimy zbyt mocny przester, w dźwięku może pojawiać się szum i przydźwięku. Bardzo ważna jest także ilość strun. Na początek przygody z grą na gitarze poleca się standardowe modele czterostrunowe. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani, że zależy nam na większej ilości strun, na przykład pięciu, wówczas również możemy wybrać taką gitarę na początek i cieszyć się z gry używając różnorodnych strojów.

NIE TYLKO GITARA

Oczywiście gitara basowa sama w sobie nie wystarczy by cieszyć się jej brzmieniem. Do niej należy dokupić nagłośnienie, na przykład tak zwane combo basowe, nazywane potocznie wzmacniaczem i piecem. Dopiero wówczas będziemy mogli grać w pełnym tego słowa znaczeniu. Gitara basowa nie musi wiązać się jedynie z grą muzyki rockowej czy metalowej, ponieważ chętnie wybierana na początek jest także gitara basowa akustyczna, która dzięki zastosowaniu pudła rezonansowego nie potrzebuje dodatkowego nagłośnienia. Taki instrument doskonale sprawdza się w każdej odmianie muzyki akustycznej. Jeśli jednak wybierzemy model z wbudowaną elektroniką, poza walorami akustycznymi będziemy mogli cieszyć się również brzmieniem po nagłośnieniu, a także możliwością wzbogacenia dźwięku o różnorodne efekty.