Panele akustyczne

Panele akustyczne to obowiązkowy element wyposażenia profesjonalnego studia nagraniowego. Co ciekawe, montuje się również w innych przestrzeniach wymagających akustycznie. Poznaj zasady działania paneli akustycznych, ich rodzaje oraz zastosowanie.

Jak są zbudowane i jak działają panele akustyczne?

Urządzenie składa się z dwóch elementów, czyli z drewnianej płyty np. z sklejki lub płyty meblowej i absorbera dźwięku, wykonanego np. z wełny. Drewniana część rozprasza dźwięk, a absorber go pochłania. W płycie drewniane wycięte są otwory, które przepuszczają dźwięk. Tuż za nią znajduje się wspomniany absorber. W ten sposób można zminimalizować pogłos w pomieszczeniu, a sygnał dźwiękowy jest przy tym wyraźny oraz słyszalny w całym pomieszczeniu. Panele akustyczne standardowo montuje się na ścianie lub na suficie.

Jakie są rodzaje paneli akustycznych i do czego służą?

Istnieją różne klasyfikacje paneli akustycznych, lecz najbardziej jest znany podział na panele: pochłaniające (absorbery) i rozpraszające (dyfuzory). Oprócz nich dostępne są również modele, które jednocześnie pochłaniają i rozpraszają dźwięk. Jeżeli celem zakupu paneli akustycznych ma być redukcja pogłosu lub echa w pomieszczeniu, wówczas najlepiej sprawdzą się panele pochłaniające. Z kolei do pomieszczeń przeznaczonych wyłącznie do odsłuchu, zaleca się zakup dyfuzorów. Dzięki nim dźwięk staje się „pełniejszy” i bardziej klarowny.

Warto jednak pamiętać, że w świecie audio nie ma gotowych rozwiązań, gdyż każde studio nagraniowe ma nieco inne wymagania. Jeżeli dana przestrzeń ma służyć m.in. do miksu i masteringu nagrań, nagrywania instrumentów oraz odsłuchu, to najlepszy efekt akustyczny uzyska się montując jednocześnie panele akustyczne pochłaniające i rozpraszające.

Dlaczego warto zamontować panele akustyczne?

Obecność paneli akustycznych sprawia, że dźwięk zyskuje zupełnie nową jakość. Każdy, kto zamierza profesjonalnie pracować z dźwiękiem lub przynajmniej oczekuje, że jego ulubiona muzyka lub film zabrzmi w pełni swoich możliwości, powinien odpowiednio zaadaptować pomieszczenie odsłuchowe. Dzięki temu będzie można wychwycić nawet najmniejsze niuanse brzmieniowe. Warto też pamiętać, że nawet najlepsze głośniki nie zagrają w pełni swoich możliwości, jeżeli dana przestrzeń nie będzie przygotowana akustycznie.

Sklep z profesjonalnymi panelami akustycznymi: https://asound.pl/

Obecność paneli w biurach i salach konferencyjnych sprawia, że w pomieszczeniach jest znacznie ciszej, czas pogłosu jest krótszy, a to w rezultacie poprawia samopoczucie pracowników. Co więcej, zakup paneli akustycznych to nieduży wydatek, a ich montaż nie jest czynnością, która wymaga specjalistycznych umiejętności.

W jakich pomieszczeniach montujemy panele akustyczne?

Jak już wiemy, panele akustyczne to nie tylko rozwiązanie dla inżynierów dźwięku. Z powodzeniem można jest zamontować w domowych warunkach, np. w pokoju gościnnym, w którym korzystamy z kina domowego. Co więcej, panele świetnie sprawdzą się również w placówkach edukacyjnych. Dzięki nim redukujemy hałas, przez co uczniowie mogą lepiej skoncentrować się na nauce i osiąganiu lepszych wyników. Panele są szczególnie przydatne na dużych uniwersyteckich salach wykładowych, by studenci wyraźnie słyszeli wykładowcę, a on z kolei nie musiał krzyczeć.