GITARA BASOWA – PORADNIK KUPUJĄCEGO

Gitara basowa jest instrumentem który sprawia, że brzmienie całego zespołu jest głębokie i bardziej wyraziste. Wystarczy aby basista chociaż na chwilę przestał grać aby zauważyć jak olbrzymia jest różnica w dźwięku bez basu od dźwięku z basem. Gitara basowa jest popularnym instrumentem na którym można grać na wiele różnych sposobów. Choć instrumenty te są do siebie na pierwszy rzut oka bardzo podobne, to różnią się między sobą pod względem konstrukcji, co ma bezpośredni wpływ na brzmienie i komfort gry. Dodatkowo warto zaznaczyć, ze wpływ na brzmienie naszej gitary ma także dodatkowy sprzęt, taki jak wzmacniacz, który będzie niezbędny aby nasz instrument mógł wybrzmieć pełnią swoich możliwości, lub efekty gitarowe, które stanowią bardzo interesujący dodatek. Warto zatem wiedzieć czym powinniśmy się kierować kupując gitarę basową, tak aby instrument posłużył nam przez długie lata, spełniając nasze oczekiwania.

GITARA I JEJ KONSTRUKCJA

Podstawą naszego brzmienia będzie oczywiście gitara basowa, dlatego musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej konstrukcję. Gitary basowe mogą posiadać różne przetworniki i to właśnie na nie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Jeśli zależy nam na tym aby dźwięk był czysty i stosunkowo jasny jak na gitarę basową, wówczas dobrym wyborem będzie instrument z przetwornikami typu single coil, tak jak w przypadku gitary Yamaha TRBX 204. Instrument ten ceniony jest nie tylko ze względu na swoje bogate brzmienie, ale również z powodu bardzo dobrze wyprofilowanego gryfu, co wpływa bardzo pozytywnie na wygodę w trakcie gry. Na uznanie zasługuje także wysoka jakość kluczy oraz mostka, które razem pozwalają utrzymać prawidłowy strój instrumentu nawet po długiej grze. Oczywiście nie każdy muzyk poszukuje jasnego brzmienia w gitarze basowej. Wielu basistów preferuje ciepłe i mięsiste brzmienie, które dobrze sprawdzi się w ostrym rocku i metalu. Wówczas lepszym wyborem będzie gitara taka jak na przykład Vintage V964, która wyposażona jest w przetwornik typu humbucker. Taki przetwornik bardzo dobrze radzi sobie z mocnym przesterem, który w przypadku użycia wraz z gitarą wyposażoną w przetworniki typu single coil może skutkować powstawaniem szumów i innych niechcianych przydźwięków. Wpływ na brzmienie naszego instrumentu mają także wbudowane potencjometry, z których powinniśmy robić użytek. Najczęściej w gitarze znajdziemy potencjometr odpowiedzialny za głośność instrumentu, oraz drugi za pomocą którego zmienimy barwę dźwięku. Możemy za jego pomocą znacznie ocieplić lub ochłodzić brzmienie. Jeśli gitara posiada przynajmniej dwa przetworniki, korzystajmy także z możliwości wyboru z którego z nich będzie pochodził sygnał. Jeśli ustawimy gitarę na przetwornik przy gryfie, wówczas brzmienie będzie bardzo ciepłe, lecz tuż po przełączeniu się na przetwornik przy gryfie, dźwięk ulegnie ochłodzeniu i stanie się znacznie bardziej dynamiczny. Możemy również ustawić gitarę w taki sposób, aby sygnał pochodził z obu przetworników jednocześnie, a wówczas dźwięk będzie bogaty i bardzo zrównoważony.

DODATKOWE PORADY

Jeśli kupujemy swoją pierwszą gitarę, prawdopodobnie nie posiadamy doświadczenia w grze na instrumencie. Zanim więc dojdzie do zakupu, warto zabrać ze sobą do sklepu muzycznego kogoś kto wie więcej od nas, a jeśli nie mamy takiej możliwości, to zawsze możemy poprosić o pomoc kogoś z obsługi sklepu. Sprzedawcy będzie zależało na tym abyśmy pewnego dnia ponownie odwiedzili sklep, dlatego będzie starać się o to aby wybrać dla nas możliwie jak najlepszy instrument i służyć dalszymi radami, dlatego jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, nie wahajmy się przed zapytaniem sprzedawcy.