AKCESORIA DO GITARY BASOWEJ

Gitara basowa jest najczęściej kojarzona jako instrument służący do tworzenia basowego tła dla reszty zespołu. Choć prawdą jest, że takie jest jej zadanie, to nie musi to oznaczać, że basista zmuszony jest do pozostania w tle reszty muzyków, przez będzie niezauważony. Dobry basista dba o to, aby jego brzmienie było wyraźne i charakterystyczne, a partie basowe nie opierały się jedynie na na tworzeniu tła bez charakteru. Dobry basista stara się tworzyć zapadające w pamięci riffy, na których zespół opiera swoje kompozycje. Zanim jednak staniemy się dobrymi basistami, wcześniej musimy nauczyć się podstaw, a do tego potrzebna będzie gitara basowa oraz nagłośnienie, na przykład w formie wzmacniacza basowego, zwanego potocznie piecem. W sklepach muzycznych kupimy także wiele przydatnych akcesoriów, wśród których większość nie jest niezbędna do gry, lecz niektóre są rzeczywiście bardzo przydatne. Jakie akcesoria muzyczne warto kupić razem w instrumentem?

TONACJA I RYTM

W przypadku instrumentów muzycznych wymagających strojenia, gitara należy do instrumentów które powinno się stroić stosunkowo często, a gitara basowa nie jest od tego wyjątkiem. Najlepiej stroić gitarę przed każdą grą, ponieważ w ten sposób osłuchamy się z dźwiękiem odpowiednio nastrojonych strun i będziemy jednocześnie trenować nasz słuch muzyczny. Stroić gitarę możemy za pomocą różnych urządzeń, jednak najwygodniejszy jest standardowy stroik gitarowy, zwany potocznie tunerem. Podstawowy tuner posiada wbudowany mikrofon, który wychwytuje dźwięk szarpniętej przez nas struny, a następnie na wyświetlaczu pojawia się informacja o tym czy powinniśmy mocniej naciągnąć czy też poluzować strunę. W przypadku strojenia gitary basowej najlepiej jednak sprawdzają się tunery, które poza wbudowanym mikrofonem oferują także wejście na przewód instrumentalny za pomocą którego połączymy stroik z instrumentem. Dzięki temu sygnał będzie przechodził bezpośrednio przez przetwornik, co pozwoli na bardzo dokładne strojenie nawet jeśli w pomieszczeniu w którym się znajdujemy jest głośno. Przeglądając różnego rodzaju poradniki muzyczne lub pytając o porady bardziej doświadczonych basistów, można się dowiedzieć, że jednym z najbardziej przydatnych akcesoriów poza tunerem jest metronom. Urządzenie to wybija rytm według metrum jakie sobie ustawimy, a naszym zadaniem jest granie, starając się nie wypaść poza rytm. To bardzo ważne, ponieważ dobre poczucie rytmu jest kluczową umiejętnością każdego dobrego basisty, bo nie zapominajmy, że bas wraz z perkusją tworzą sekcję rytmiczną. Najwygodniejszy jest metronom cyfrowy, choć możemy zdecydować się także na metronom mechaniczny lub metronom online, który jest dostępny w sieci za darmo.

KOSTKI I STRUNY

Na gitarze basowej możemy grać tak jak chcemy. Niektórzy basiści preferują grę palcami, inni wolą granie kostką, a jeszcze pozostali łączą oba te sposoby. Jeśli chcemy dowiedzieć się jaki sposób gry będzie odpowiedni dla nas, powinniśmy spróbować grania z użyciem kostek różnych grubości, aby sprawdzić jaki rozmiar będzie dla nas odpowiedni. Cena kostek gitarowych jest bardzo niska, dlatego od razu najlepiej zaopatrzyć się w kilka zupełnie różnych modeli. Choć gitara basowa ma już założone struny, a te są grube i wytrzymałe, więc bardzo ciężko je zerwać, warto od razu zaopatrzyć się w dodatkowy zestaw, który założymy w momencie gdy uznamy, że brzmienie naszej gitary jest niewyraźne. Świeże struny brzmią o wiele bardziej klarownie i są bardziej wrażliwe na artykulację, co bez wątpienia wpływa pozytywnie na poprawę jakości brzmienia.

Autor: Drumshop.pl